Header
Logo

Macclesfield Quiz League
Sponsored by AstraZeneca

You are here:

News & Views
1988–9 Season
Week 6

On this page:

A League
B League
C League
D League
E League

News and Views: 1988–9 Season – Week 6 – 6 December 1988

Note: as we currently only have one set of results and News & Views for the 1988–9 season, and no final tables, we have reproduced full details here on the website – something we don't normally do for archive seasons.

The biggest shock result of the season so far occurred in the B League where the Town Hall Club lost their 100% record to bottom of the table YPU. There are now only two teams with 100% record, White Swan 'B' and Sema.

White Swan 'B' kept their record in a close match with Gardners QT. In a night of changes, there are new leaders in each of the top three leagues.

The Chestergate received a creditable 6.5 for their set of questions, which is a good score for a first set of questions.

The score sheet for the match between Boarhound and the George & Dragon Rainow was not receivedat the Millstone and [the match] has been declared void.

Top individual scores this week:

Peter McBride White Swan 'A' 48
Martin McReynolds Gardners QT 48
Irene Graves Millstone 'B' 48
Nick Dennis Millstone 'A' 42
Graham Bailey Lamb 'A' 42
Mike Horner Softies 36
Helen Laurence Flowerpot 36
Nick Cooper St. Dunstan 33
Robin Morrell YPU 33
Ted Banks Prince Albert 'A' 33
Paul Prior Sema 33
Alan Levitt Nags Head 'A' 33
Ian Haynes Town Hall 33

Important dates for the Cup Competitions:

20 December - no games at all
17 January - Plate 1st Round
22 January - Draw for Cup Round 3 and Plate Round 2
14 February - Cup Round 3 and Plate Round 2
19 February - Draw for Cup and Plate quarterfinals

A League

Results

Prince Albert 'A' 115 143 Millstone 'A'
Bears Head 'B' 114 138 Softies
Lamb 'A' 146 135 Nags Head 'A'
Millstone 'B' 129 119 Rugby Club

Table

Played Won Drawn Lost Total Points
Millstone 'A' 6 5 0 1 860 10
CAP 'A' 5 4 0 1 753 8
Lamb 'A' 5 4 0 1 714 8
Millstone 'B' 5 3 0 2 697 6
Softies 5 3 0 2 677 6
Nags Head 'A' 5 2 0 3 639 4
Rugby Club 5 2 0 3 627 4
Bears Head 'B' 6 1 0 5 665 2
Prince Albert 'A' 6 0 0 6 678 0

Individual Top Ten

Team Played Total Highest Week 6
Nick Dennis Millstone 'A' 6 225 48 42
Irene Graves Millstone 'B' 5 216 48 48
Peter Cole CAP 5 201 51  
Graham Bailey Lamb 'A' 5 189 42 42
Mike Horner Softies 5 174 42 36
Andy Jackson Bears Head 'B' 6 162 42 27
Steve Thorpe Softies 5 159 45 21
Alan Levitt Nags Head 'A' 5 156 36 33
John Brown Rugby Club 5 153 36 30
Chris Hindmarch CAP 5 144 33  
Peter Bowler Millstone 'A' 6 144 33 24

B League

Results

White Swan 'A' 131 121 Franklin 'A'
Chester Road Tavern 88 128 Wanderers
St. Dunstan 115 119 Robin Hood
Town Hall 130 135 YPU

Table

Played Won Drawn Lost Total Points
White Swan 'A' 6 4 0 2 784 8
Town Hall 5 4 0 1 728 8
Robin Hood 5 4 0 1 656 8
Chester Road Tavern 6 3 0 3 742 6
Franklin 'A' 6 2 0 4 692 4
Lamb 'B' 5 2 0 3 598 4
St.. Dunstan 5 2 0 3 576 4
Wanderers 5 2 0 3 539 4
YPU 5 1 0 4 610 2

Individual Top Ten

Team Played Total Highest Week 6
Peter McBride White Swan 'A' 6 237 48 48
Dave McAllister Franklin 'A' 6 174 51 24
Andy Stone Lamb 'B' 5 153 39  
Bob Langstaff Robin Hood 5 147 33 30
Robin Morrell YPU 4 144 45 33
John Knight Town Hall 5 141 39 18
Steve Mottram YPU 5 135 33 30
Nick Cooper St. Dunstan 5 135 39 33
Tony Odam Town Hall 5 135 36 24
Ian Haynes Town Hall 5 132 33 33

C League

Results

Lord Byron 118 95 Church House 'A'
Gardners QT 140 147 White Swan 'B'
Rising Sun 'A' 100 116 Flowerpot
Church House 'B' 121 100 Sutton Club

Table

Played Won Drawn Lost Total Points
White Swan 'B' 5 5 0 0 701 10
Gardners QT 6 4 0 2 799 8
Chestergate 5 4 0 1 625 8
Church House 'B' 5 3 0 2 639 6
Flowerpot 5 3 0 2 556 6
Lord Byron 6 2 0 4 555 4
Church House 'A' 6 1 0 5 613 2
Sutton Club 5 1 0 4 509 2
Rising Sun 'A' 5 1 0 4 472 2

Individual Top Ten

Team Played Total Highest Week 6
Alasdair Reid Gardners QT 5 159 42 27
Martyn McReynolds Gardners QT 5 156 48 48
Alan Hollinshead White Swan 'B' 5 144 39 27
Brian Haslam Lord Byron 6 138 33 18
Nick Traynor Chestergate 5 138 36  
Tony Bradley White Swan 'B' 5 135 33 27
Alice Walker Chestergate 5 129 39  
Peter Broughton Church House 'B' 5 120 36 15
Sylvia Roberts Church House 'A' 6 117 33 9
Marshall Barnard Sutton Club 5 114 24 18

D League

Results

The D League didn't play this week.

Table

Played Won Drawn Lost Total Points
Macclesfield CC 4 4 0 0 470 8
George & Dragon (S) 4 2 0 2 399 4
Prince Albert 'B' 3 2 0 1 311 4
Brewers 3 2 0 1 278 4
Bears Head 'A' 3 1 0 2 303 3
Bate Hall 3 1 0 2 239 3
Nags Head 'B' 4 0 0 4 328 0

Individual Top Ten

Individual scores weren't published this week as the D League didn't play.

E League

Results

Solos 84 103 Butley Ash
Boar Hound Match void George & Dragon (R)
Magician's Nephew 92 117 Sema
Franklin 'B' 101 55 Woodman

Table

Played Won Drawn Lost Total Points
Butley Ash 6 5 0 1 654 10
Sema 5 5 0 0 614 10
Franklin 'B' 5 3 1 1 541 7
Woodman 5 3 0 2 470 6
Magician's Nephew 5 3 0 2 470 6
Solos 6 1 1 4 557 3
Rising Sun 'B' 5 1 0 4 390 2
Boar Hound 6 1 0 5 376 2
George & Dragon (R) 5 0 0 5 248 0

Individual Top Ten

Team Played Total Highest Week 6
Paul Prior Sema 5 144 33 33
Betty Dobson Franklin 'B' 5 135 36 27
Bill Brown Solos 6 114 24 24
Steve Higginbotham Butley Ash 5 111 33 18
Philip Green Woodman 5 108 27 12
Shauna Whitley Magician's Nephew 5 90 24 15
Guy Barstow Magician's Nephew 5 87 24 15
Tony Hutter Butley Ash 5 87 27 18
John Keenan Sema 3 84 36  
Graham Wallace Magician's Nephew 5 81 30 12
Dave Marsden Solos 6 81 27 12

© Macclesfield Quiz League 1988 and 2019